Wycieczka uczniów klas VI do Muzeum Powstania Warszawskiego

W dniu 2 marca 2017 roku uczniowie klas szóstych pojechali na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność.

Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy.

Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

Nauczyciel historii - Elżbieta Zimoląg

 

W czwartek 2 marca 2017 r. o godzinie 9.20 była zbiórka pod Szkołą Podstawową im. Witolda Doroszewskiego w Nadarzynie na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Na tę wycieczkę jechały wszyscy uczniowie klas VI. Wyjechaliśmy o godzinie 9.30. na miejscu byliśmy o godzinie 10.30. Muzeum zaczęliśmy zwiedzać o godzinie 10.40.

Na początku pan przewodnik zaprowadził nas do ściany, która wyglądała jak mur. Na nim widniały daty, które są ważne w naszej historii. Następnie poszliśmy oglądać zdjęcia powstańców. Pan opowiadał nam o tym, jak odbywały się łapanki oraz jak Niemcy sprawdzali dokumenty mieszkańcom Warszawy. Później na naszej drodze zwiedzania był bunkier, do którego można było wejść. Następnie poszliśmy do drukarni z tamtego okresu. Pan pokazał jak drukowano ulotki – my również mogliśmy powielić odezwę do Polaków. Następnie widzieliśmy motor, na który można było wejść i zrobić sobie na nim zdjęcie. Kolejnym punktem zwiedzania było przejście przez kanały, które powstały na wzór tych warszawskich. Było w nich ciemno i ciasno – trzeba było się w nich schylać. Potem wjechaliśmy na drugie piętro; było tam dużo pistoletów i z jednego można było strzelać , ale nie miał naboju. Następnie weszliśmy do kina by obejrzeć film pt. „Miasto ruin”. Trwał on sześć minut, przedstawiał jak wyglądała Warszawa z lotu ptaka tuż po zakończeniu powstania. Podczas zwiedzania można było zbiera żółte i białe kartki z kalendarza, które wyznaczały czas powstania.

Bardzo podobała mi się ta wycieczka. Nigdy nie patrzyłam w ten sposób na wojnę. Jestem dumna z mojego kraju.

Magdalena Zioło – klasa VIC