W naszej szkole odbyło się spotkanie z misjonarzem, który przybliżył wszystkim uczniom na czym polega misja, jakie są jej założenia oraz cele.



 Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie z zaciekawieniem słuchali o trudach związanych z szerzeniem chrześcijaństwa w dalekich krajach. Dowiedzieli się jak trudna sytuacja materialna
panuje na Madagaskarze, gdzie dzieci nie mają  środków do życia, że już nie wspomnę o podręcznikach.

Obecnie na Madagaskarze zamieszkuje przeszło 20 mln mieszkańców. Dokładnie nie wiadomo, bo od dawna
nie było spisu ludności. Katolicy stanowią 1/3 ludności, mniej więcej 1/3 to protestanci i 1/3 animiści. Kościół Katolicki zorganizowany jest w 21 diecezjach.

Misjonarze to już są Malgasze, wspomagani przez konfratrów z Hiszpanii, Włoch, Francji, Słowenii i Polski.
Polscy misjonarze, w liczbie sześciu, pracują w dwóch diecezjach: Tolagnaro i Farafangana. A pozostali w diecezjach Ihosy, Fianarantsoa i Antananarivo.

W diecezji Tolagnaro katolicy stanowią 12 procent ludności, protestanci nieco mniej, a większość ludności to animiści. Trzeba podkreślić, że na całym Madagaskarze animiści, to są wierzący w jednego Boga Stworzyciela Zanahary i maja wielki kult dla przodków, bo wierzą w życie pozagrobowe. Oficjalnie muzułmanie stanowią 7 % ludności, ale ta cyfra jest zawyżona, propaganda dawnego prezydenta Ratsiraka, który otrzymał dużo pieniędzy od Kadafiego na budowę meczetów i szkół koranicznych.

Sytuacja ludzi jest bardzo trudna, często na chrzest czy tez inne sakramenty czeka się bardzo długo.
To była ciekawa lekcja, dzięki której powinniśmy doceniać to, co mamy i cieszyć się z tego, że możemy korzystać
z edukacji i religii.