Dzień bez samochodu - akcja dla ochrony środowiska
i przyrody

 21 września w przeddzień Światowego Dnia bez Samochodu przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej w  Nadarzynie wzięli udział w happeningu ulicznym promującym ekologiczne podróżowanie. Uczniowie pod opieką
p. Ewy Przewłockiej,
p. Ireny Pietrzykowskiej i p. Marzeny Borowskiej przeszli ulicami Nadarzyna
z transparentami  uświadamiającymi, że środowisko można chronić bez większych wyrzeczeń.

Celem akcji  było kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych i upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców Nadarzyna    do alternatywnych środków transportu oraz promocja transportu publicznego. Uczniowie swoją postawą  chcieli pokazać, że życie  bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Badania przeprowadzone w Londynie pokazały, że stężenie niektórych zanieczyszczeń jest kilkakrotnie wyższe wewnątrz samochodu niż stężenie w otoczeniu. Dlatego też , kierowca samochodu po przejechaniu pojazdem danego odcinka w mieście czy na wsi ma o wiele większe stężenie tlenku węgla we krwi niż rowerzysta, który pokonał ten sam odcinek. Autobus, który emituje niewiele większą ilość spalin niż samochód osobowy, przewozi tyle osób ile 70 samochodów w mieście i 30 samochodów poza miastem.  Jak wynika z przeprowadzonych badań  transport samochodowy  ma największy udział  w zanieczyszczaniu powietrza atmosferycznego, ilości wypadków oraz poziomie hałasu emitowanego podczas pracy silnika. Przemieszczanie się samochodem to najpopularniejszy choć nie najtańszy sposób komunikacji. Tak silny rozwój motoryzacji nie pozostał więc bez echa dla środowiska przyrodniczego również naszej okolicy. W świadomości społeczeństwa zagrożenia dla środowiska ze strony motoryzacji są niedostrzegalne lub lekceważone. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku i jest pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Nasi uczniowie proponowali, aby w tym dniu mieszkańcy Nadarzyna zostawili  swój samochód na parkingu lub  w garażu  i skorzystali  z roweru lub komunikacji publicznej.  Podczas przemarszu po centrum naszej miejscowości spotkaliśmy się z zainteresowaniem tym problemem. Mamy nadzieję, że nie tylko w tym szczególnym dniu.

Uczniowie  wykonywali i rozwieszali w szkole plakaty promujące ekologiczny i ekonomiczny sposób poruszania się samochodem. Podczas przemarszu rozdawali mieszkańcom i napotkanym kierowcom ulotki informujące  o wpływie zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze środków transportu na zdrowie człowieka.  Ich głównym zadaniem było przypomnieć, że transport zbiorowy jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż transport indywidualny. Jeszcze lepszy jest rower, choć mniej wygodny - nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Im więcej osób zdecyduje się na takie działania, tym więcej zysku dla wszystkich. Mniejsze korki, więcej zieleni i czystsze powietrze.

 

                                         Ewa Przewłocka                                                                                                           nauczyciel Szkoły Podstawowej w Nadarzynie