Od września tego roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Nadarzynie uczniowie mają możliwość uczęszczać  na zajęcia  koła poetycko- literackiego, którego głównym założeniem jest rozwijanie zainteresowań literackich oraz propagowanie twórczości pisarskiej u dzieci. 

Poezja nam wszędzie towarzyszy, nawet jeśli nie ujmujemy otaczającego nas świata w poetyckie formy. Potrzebujemy jej. Sięgamy po tomik poetycki wtedy, gdy czujemy się samotni, odtrąceni… szukamy wierszy wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi... Próbujemy znaleźć w wierszach odpowiedzi na dręczące nas egzystencjalne pytania i wątpliwości… Podejmujemy pierwsze próby literackie.

 

Podobnie jest z dziećmi, których wyobraźnia „nie zna granic” i właściwie pokierowana potrafi znaleźć się w każdym miejscu na świecie, a także wymyślić postaci i przygody, których żaden dorosły nie byłby w stanie.
          Na pierwszych zajęciach stworzyliśmy opowiadania o jesiennym liściu. Liść- bohater przeżywa wiele przygód. Przyklejony do buta podróżuje po świecie, poznaje nowe kraje lub też lądując na kapeluszu przestępcy- Henryka Krwistego jest świadkiem spisku, któremu zapobiega. Kiedy liść jest zasuszony potrafi przeniknąć do świata książki, w której się znajduje i tym samym jest bohaterem „Kopciuszka” czy też innej bajki. Gorzej jest wtedy, kiedy  liść zostaje zasuszony
 w mikrofalówce, wtedy trzeba go posklejać i pochwalić się swoją pracą w szkole.
            W opowiadaniach dzieci nie zabrakło miłości. Liść poznał „listeczkę”, ożenił się z nią i był szczęśliwy, ale również pomagał odnaleźć zaginionych rodziców.

 

Na zajęciach koła uczniowie bawią się słowami, tworzą rymy, wierszyki, fraszki. Kiedy za oknem robi się coraz ciemniej, szaro i ponuro a słońca brak, wtedy każdy mały pisarz- poeta szuka natchnienia i powstają wtedy piękne, ciekawe dzieła.

 

"Za oknem szaro

A w sercach wciąż mało

Słońca, miłości, lata piękności.

Za oknem deszcz

A w ustach smak

Tego jak smakuje mak

Jutro kolejny dzień

Zagadek moc

Co przyniesie nam noc?

Co przyniesie nam słońce?

Gdy  jeszcze po łące skaczą zające."

  (uczennica kl. IV)

 

Chcemy zaprzeczyć twierdzeniu, że tak mało w młodym pokoleniu wrażliwości, że język komputerowo-informatyczny tak zdominował system komunikacji międzyludzkiej, że nie starcza
 w nim miejsca na ciepło, wrażliwość, uczuciowość i intymność.

Być może, wielu spośród autorów przestanie pisać, być może nie zostaną zauważeni, ale może zdarzyć się i tak, że niektórzy znajdą się kiedyś w ważniejszych antologiach poetyckich….
Twórczość dzieci z koła można śledzić na stronie internetowej szkoły. Mamy również nadzieję, że do końca roku szkolnego uda nam się stworzyć własny tomik poezji i zbiór opowiadań.                                     

 

                                                 Uczniowie koła poetycko-literackiego
 Z opiekunem Moniką Dołęgą