Zabawa andrzejkowa

W Szkole Podstawowej, jak co roku, odbył się wieczór andrzejkowy pełen zabawy, śmiechu i wróżb. Każda klasa miała za zadanie przygotować wróżby, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale także nauczycieli.

Zwyczaj Andrzejek prawdopodobnie wywodzi się od Andrzeja apostoła, który był rodzonym bratem świętego Piotra. Pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Genezaret.

Warto wspomnieć o tym, że święty Andrzej jest patronem wielu krajów: Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji i Szkocji. Patronuje także rybakom, rycerzom, woziwodom i małżeństwom.

Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w zależności od regionu Polski w dniu świętego Andrzeja, czyli 30-tego listopada, bądź w jego wigilię (29-tego listopada).

Początkowo wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt i dotyczyły wyłącznie zamążpójścia. Dla kawalerów odpowiednikiem tego święta były katarzynki, które przypadały 25 listopada. Dawniej andrzejki traktowano bardzo poważnie, wróżono w odosobnieniu, bez świadków. Jednak stopniowo odprawianie wróżb przybrało formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Zobaczmy jak bawili się uczniowie naszej szkoły