Kurs udzielania pierwszej pomocy w SP w Nadarzynie!

W Szkole Podstawowej w Nadarzynie został przeprowadzony kurs udzielania pierwszej pomocy organizowany przez Fundację Prometeusz. Przez dwa dni: 5 oraz 13 października 2009r. Nauczyciele uczyli się w jaki sposób udzielić pomocy osobie poszkodowanej w różnych sytuacjach zagrożenia. Kurs składał się z dwóch części: 
I – teoretycznej, którą poprowadził K. Śmigielski oraz z części II – praktycznej, którą przygotowali Instruktorzy: R. Sowiński, J. Szyzdek, M. Nawrot, D. Krupa, D. Śmigielska, A. Wencel.

Ratownicy przedstawili zbiór prostych zasad jak najlepiej udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w różnych sytuacjach. Podkreślili, że zanim przystąpimy do udzielenia pomocy, należy się upewnić, że nam nie grozi niebezpieczeństwo. Dopiero wówczas możemy spokojnie udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy.

Ćwiczenia obejmowały pięć stacji, na których Nauczyciele mogli zmierzyć się z różnymi sytuacjami problemowymi, sprawdzić swoje zachowanie w zetknięciu się z różnymi wypadkami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wypadek może zdarzyć się wszędzie i w każdej chwili, ale to od naszej przytomności umysłu, opanowania i rozsądku może zależeć czyjeś życie. Z reguły liczą się pierwsze minuty, dlatego Nauczyciele z wielkim przejęciem zdobywali praktykę z zakresu:

  • udrażniania pacjenta urazowego i nieurazowego;
  • krwotoków, oparzeń;
  • zadławień, zachłyśnięć;
  • postępowania w przypadku wypadku samochodowego;
  • wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej zgodnie z obowiązującym standardem postępowania.
Ważne jest to aby udzielić pomocy, ale też nie zaszkodzić poszkodowanemu. Dlatego tak istotne jest bezpieczne postępowanie, które ma na celu zminimalizowanie błędu mogącego skutkować niekorzystnie dla pacjenta. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, czyli zapobieganie wypadkom, o której często w życiu codziennym zapominamy. Codziennie powinniśmy dbać o bezpieczeństwo poprzez m.in. używanie fotelików oraz pasów bezpieczeństwa, kasków, ochraniaczy, odblasków. Zawsze należy mieć na uwadze zasady BHP. 

 

Zdobytą wiedzę oraz doświadczenie Nauczyciele wykorzystają nie tylko w sytuacjach zagrożenia, ale także w codziennej pracy w szkole, ponieważ w naszej placówce realizowany jest program „Postępowanie w sytuacjach zagrożenia”. Uczniowie zdobywają informacje oraz doświadczenie, które następnie wykorzystają nie tylko w sytuacjach zagrożenia, ale także 1 czerwca 2010r. podczas zorganizowanego konkursu dotyczącego udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że udzielenie pomocy to nie tylko obowiązek moralny, w świetle prawa odmowa wsparcia podczas wypadku jest karalna (art. 162&2 KK).
Niezbędne telefony:

  1. numer alarmowy tel. komórkowej – 112
  2. pogotowie ratunkowe – 999
  3. straż pożarna – 998
  4. policja - 997